Hurma Çeşitleri

Hurma Çeşitleri

Hurma

Kuru meyve tüketimi sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Uzmanlar tarafından, kuru meyve tüketiminin yaş meyve tüketmekten daha yararlı olduğunu belirtirler. Bu değerli meyvelerden bir tanesi de hurmadır. Vücudumuza faydası oldukça fazladır. Özellikle ılıman ve çöl gibi oldukça sıcak iklim bölgelerinde yetişir. Besin değeri açısından oldukça zengin olan bu ürünü, gün içerisinde mutlaka tüketmemiz gerekir. Hurmalar bize ulaşıncaya kadar çeşitli işlemlerden geçer. Toplama, paketleme vs. Bu işlemlerin hijyenik ortamlarda yapılması oldukça önemlidir. Bu yüzden de güvenilir yerlerden ürünü satın almamız çok önemlidir.

Hurma

Hurma, ılıman ve çöl gibi oldukça sıcak iklim bölgelerinde ağaçlarda yetişen bir meyvedir. Karbonhidrat değeri yüksektir. Tek bir tane hurma ile bile tatlı ihtiyacınızı bastırabilirsiniz. Özellikle diyetisyenler tarafından oldukça tavsiye edilen bir kuru meyve çeşididir. Çünkü şeker ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde, hurma yiyerek karşılayabilirsiniz.

Hurma Tokluk Hissi Sağlıyor

Hurma, özellikle diyet yapanlar ve zayıflamak isteyenler arasında oldukça tüketilen bir meyvedir. İçeriğinde yüksek oranda karbonhidrat vardır. Diyet sürecinde şeker tüketimi minimum seviyede olur. Tatlı krizlerini bastırmak için de diyet yapanlar çareyi hurmada bulur. Tek bir hurma ile bile tatlı ihtiyacınızı karşılama imkanınız mümkündür. İçeriğinde değerli çözünen lifler barındırır. Bu sayede tokluk hissi verir. Uzun süre tok tutan hurma, diyet sürecinde en iyi dostumuz olur. Sağlığa da oldukça fazla faydası vardır.

Hurmanın Faydaları

Değerli kuru meyvelerden bir tanesi de hurmadır. Vücudumuza faydası da oldukça fazladır. Özellikle ılıman ve çöl gibi oldukça sıcak iklim bölgelerinde yetişir. Besin değeri açısından oldukça zengin olan bu ürünü, gün içerisinde mutlaka tüketmemiz gerekir. Hurma özellikle diyet yapan kişiler ve zayıflamak isteyenler arasında oldukça sık tüketilen bir meyvedir. İçeriğinde yüksek oranda karbonhidrat bulunur. İçeriğinde değerli ve çözünen lifler barındırır. Bu sayede de kişiye tokluk hissi verir. Daha birçok önemli özelliği vardır.

Bunlar:

  • Bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde önemli rol oynar.
  • Uzun süreli tokluk hissi sağlar.
  • Tatlı ihtiyacımızı tek başına giderir.
  • Kabızlığı önler, sindirim sistemimizin düzenlenmesine büyük katkı sağlar.
  • Kalp sağlığımız için çok önemlidir.
  • Enerji verir.
  • Göz sağlığımızı korumada yardımcı olur.
  • Kemiklerimizi güçlendirir.

İşte, hurma oldukça sağlıklı bir meyvedir. Oldukça faydası vardır. Mümkün olduğunca tüketilmesi gereken bir besindir. Şeker ihtiyacımızı tek başına bile sağlayabilir.

Hurmanın Besin Değerleri

İçeriğinde yüksek oranda karbonhidrat bulunur. Bu sayede tatlı krizimizi yatıştırır. Bize enerji verir. İçeriğinde değerli ve çözünen lifler barındırır. Bu sayede de kişiye tokluk hissi verir. A, C ve D vitaminleri içerir. Protein ihtiyacımızı az miktarda da olsa karşılar. 1 adet hurma ( yaklaşık 15 gr ) 41.5 kcal’dır. Besin değeri açısından oldukça zengin olan bu ürünü, gün içerisinde mutlaka tüketmemiz gerekir.

Etiketler: Hurma
Ağustos 18, 2020
Listeye dön