Halktan Pazar Sosu Önce Fıstıkla Sonra Sizlerle Buluşturuyor

soslu fıstk

Soslu fıstık; yılbaşı gecelerinde, barlarda, partilerde, ev ve iş toplantılarında, dizi, film, maç izlerken, bilgisayar oyunu oynarken, fazla mesaide, kokteyllerde, arkadaşlarla sohbette, piknikte, akla gelebilecek en eğlenceli zamanlarda ve mekânlarda keyfe keyif katan bir fıstık türü. Enfes tadı, çıtırlığı, tazeliği ve “ dış kaplamasıyla beni ye diye göz kırpan bu fıstıklar kuruyemiş severlerin ilgisini çokça çekmektedir.

Çocuklar tarafından da çokça sevilen ve lezzetli bir atıştırmalık seçeneği olan bu fıstıklar besleyici özelliği ile gelişimlerine de katkıda bulunmaktadır. Yıllardır alışagelmiş fıstık farklı aşamalardan geçerek buluştuğu sos ile adeta lezzet patlaması yaşatıyor. Soslu fıstık mideye hitap ettiği kadar sağlığa olan faydaları ile bedenimize de hitap ediyor. Verdiği enerji sayesinde gündelik koşturmaların verdiği yorgunluğu alıp zindelik sağlarken, lezzetinin verdiği haz duygusu ile aynı zamanda psikolojik olarak kendimizi iyi hissettiriyor.  

B ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan bu fıstıklar iyi birer antioksidandırlar. Protein içerikleri hücre sağlığı için oldukça faydalıdır. Kalp sağlığını desteklerler, cilt hastalıklarına iyi gelir ve aynı zamanda yaşlanma karşıtıdır. Soslu fıstığın zararları derseniz her şeyin olduğu gibi soslu fıstığın da gereğinden fazla tüketmeniz hazımsızlık ve sivilce problemlerine yol açabilir.

FISTIKLARIN EN ALBENİLİSİ SOSLU FISTIK YAPIMI NASILDIR?

Soslu fıstık sossuz olanlara göre daha çok merak uyandırmakta ve iştah kabartmakta. Peki bu  eşsiz lezzete eşlik eden soslu fıstığın formülü nedir? Soslu fıstık yapımı ve aşamalarını sizler için derledik;

  • Soslu fıstık üretimine geçilmeden önce bir gece boyunca bütün fıstıklar ılık suya yatırılır ve ertesi güne kadar bekletilir.
  • Bekleyen fıstıkların usulce kırmızı kabukları tane tane çıkarılır.
  • Sonrasında fıstıklar sıhhi koşullarda bir kaba alınarak o kapta bir süre bekletilirler.
  • Bu işlem sonrası domates salçası, sarımsak tozu, tuz, karabiber, kırmızıbiber gibi baharat çeşnilerle harmanlanarak fıstıklar tatlandırılır.
  • Bu karışım tencerede fıstıklarla iyice bütünleşinceye ve baharatını iyice içine çekinceye kadar bekletilir.
  • Fıstıklar iyice baharatların özünü çektikten sonra 10 dakika fırında bekletilir ve sonrasında yağını çeken soslu fıstıklar soğumaya bırakılır.
  • Fıstıklarımız damakları şenlendirmek için hazırlar.

Fıstıklar kurutularak ve ambalajlanarak uzun süre muhafaza edilmekteler. Bu sayede yıl boyunca soslu fıstığın faydaları ve sağladığı avantajlardan yararlanmak mümkün oluyor. Sizde en taze fıstık çeşitleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Halktanpazar.com en taze soslu fıstıklar 250g, 500g, 1000 g paketleri ile satışa sunulmaktadır.

Etiketler: soslu fıstık
Kasım 24, 2020
Listeye dön