Fıstık Mucizesi

Fıstık Mucizesi

Her gün fıstık yerseniz, bunun sizi nasıl etkileyeceğini hiç merak ettiniz mi? Araştırmacılar, düzenli tüketildiğinde kalp sağlığınıza yardımcı olabileceğini keşfettiler. Ayrıca, birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılan çeşitli vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri bakımından zengindirler. Tek başına kalp sağlığını geliştirebilir, safra kesesi taşlarını önleyebilir, kilo vermeye ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir.

Düzenli Fıstık Yemenin Avantajları

Fıstık, birçok sağlık yararı olan, besin açısından zengin baklagillerdir. Çoğu rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabilecek çok sayıda vitamin, mineral ve bitki bileşiği içerirler. Ayrıca kalp sağlığını geliştirmeye, kilo vermeye yardımcı olabilir ve safra kesesi taşlarını önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu kuruyemişlerin kalori içeriği yüksek olduğu unutulmamalıdır. Fazla tüketimi aflatoksin zehirlenmesi, alerjik reaksiyonlar ve demir emiliminin engellenmesi gibi bazı olumsuz etkilere neden olabilir

Fıstık Tüketmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Yapılan yüzlerce araştırmanın sonucunda, fıstık tüketimi cildinizi güneş yanığından ve hasardan korur. İçerisinde bulunan E vitamini, magnezyum ve çinko bakterilerle savaşarak cildinizin ışıldamasını sağlar. Aynı zamanda bir antioksidan olan beta-karoten kaynağı olduğu için de cilt sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olur

Fıstık Çeşitleri ve Fiyatları Nelerdir?

Ülkemizde fıstık her insanın damak tadına uygun olarak çok çeşitlerde bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; soslu fıstık, tuzlu ve tuzsuz, kaju ve Antep fıstığıdır. 1 kilosunun fiyatları ortalama 15 TL'den ile 60 TL arasında değişir. Özellikle Antep fıstığı her zaman yüksek fiyatlarda satılmaktadır.

Fıstığının Sağlığa Faydaları

Her gün fıstık yerseniz protein, vitamin, mineral ve daha fazlasını alırsınız! Bu mucize besinin içinde 30'dan fazla temel vitamin ve mineral barındırdığı için herhangi bir yemişten daha fazla protein içerir (porsiyon başına 7g) ve iyi bir lif ve yağ kaynağıdır.

Önemli vitamin kaynakları şunlardır:

E Vitamini: E Vitamini, hücreleri oksidatif stresten korumaya yardımcı olan, normal ancak zararlı, fizyolojik bir süreç olan bir diyet antioksidanıdır.

Magnezyum: Magnezyum, kalp, enzim işlevi ve enerji üretimi dahil olmak üzere kas işlevi için önemlidir.

Folat: Hücre bölünmesi için folat gereklidir, bu da dokuların hızla büyüdüğü gebelik ve çocukluk döneminde yeterli folat alımının özellikle önemli olduğu anlamına gelir.

Bakır: Bakır, kırmızı kan hücresi oluşumu ve sağlıklı kan damarları, sinirler, bağışıklık sistemi ve kemikler için gereklidir.

Fosfor: Fosfor, dişlerin ve kemiklerin oluşumu, hücre büyümesi ve kas işlevi için ve ayrıca vücudun hücreler için enerji oluşturmak için vitaminleri kullanmasına yardımcı olmak için önemlidir.

Lif: Lif, diyetinize hacim katar ve sindirime yardımcı olurken daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur

Peki, her gün fıstık yemek güvenli midir, diye soranlar için cevap; kesinlikle evet. Her gün düzenli tüketerek büyük sağlık yararları elde edebilirsiniz. İleriye dönük sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak isterseniz öğünlerinize mutlaka eklemelisiniz.

Etiketler: fıstık
Eylül 02, 2020
Listeye dön