Toplam 86 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Toplam 86 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 6

Baharat, hem yiyecek hem de içecek sektörünün vazgeçilmezleri listesinin başkahramanıdır. İçinde kimyon ve karabiber olmayan bir ev köftesi, pul biber bulunmayan bir adana kebap, zencefil bulunmayan bir kurabiye, tarçın bulunmayan bir kek, kekik bulunmayan bir omlet, fesleğen bulunmayan bir makarna ve daha burada sayılamayan pek çok diğer kombinasyonlar baharat olmadan ayrı olarak düşünülemez.

Baharat çeşitleri sundukları geniş yelpaze ile mutfağın gücünü artırır. Bitkilerin zaman zaman köklerinden ve yapraklarından zaman zaman da tohumlarından elde edilen bu gıda ürünleri gastronomi ve mutfak sanatları dünyasının yıldızıdır.

Envai sayıda baharat çeşitleri bulunmaktadır. Yaygın kullanımı olanlar olmakla birlikte baharat fiyatları biraz daha pahalı olduğu için kullanımı daha sınırlı ama lezzeti büyük olanlar da vardır.

Kakule Nasıl Bir Baharattır, Nerelerde Yetişir?

Kakule, zencefilgiller familyasından kızıl ya da kahve tonlarında küçük tohumlu, keskin kokulu ve aroması baskın bir baharattır. Güneydoğu Asya’da, Batı ve Güney Hindistan’da yetişen 4 ya da 5 metrelik bir ağacın meyvelerindeki tohumlardır. Bu coğrafyada yer alan ülkelerde (Sri Lanka, Nepal, Vietnam, vs.) doğrudan çayı demlenerek tüketilmektedir. Baharat fiyatları incelendiğinde pahalı olarak nitelendirilebilecek segment içerisinde yer alır.

Türk Kahvesine Kakule Katmak

Türk kahvesine lezzet anlamında boyut kazandıracak bir baharat kakuledir. Türk kahvesi ile kullanımı için de çekirdeklerin önce toz haline getirilmesi akabinde 1 fincan su için 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve 1 çay kaşığının ucuyla kakule eklenerek geleneksel yönteme uygun olarak pişirilip servis edilir. Kahvenin kekremsi tadını baskılayan eşsiz bir lezzet deneyimi yaşatır.
 
Zencefili Sadece Kış İçeceği Olarak Tüketmemek

Zencefil, ortalama 1 metreye kadar boyu olan kök yumruları baharat ve ilaç olarak kullanılan çiçekli bir bitkidir. Yetişme bölgesi esas olarak Çin olmakla birlikte Japonya, Vietnam, Endonezya, Hindistan gibi ülkelerde de yetişebilmektedir.

Kışın yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında bağışıklığı toparlayıcı ve güçlendirici olarak verilen takviyelerin başında zencefil, bal, limon karışımı vardır. Fakat zencefil keskin ve aromatik yapısıyla azca kullanım alanı olmasına rağmen hamur işlerinde, keklerde, kurabiyelerde başarılı sonuçlar vermektedir. Burada kullanım miktarının mümkün olan en asgari seviyede tutulması kilit anahtar başarı faktörlerinden birisidir.
 
Muskat Cevizi Nedir, Nerelerde Yetişir?

Muskat cevizi ya da diğer ismiyle Hint cevizi 2-3 cm uzunluğunda 1-2 cm çapında oval görünümlü sert bir meyvedir. Karayipler’de, Banda Adaları’nda yetişir. Meyve olgunlaştıktan sonra kurutulup baharat haline getirilir.

Patates Püresi Yaparken Muskat Kullanmak

Muskat, patates püresini tereyağı ile lezzetlendiren yegane elementlerden birisidir. Haşlanmış sıcak patates ezildikten sonra en ince rende ile üzerine bir tutam rendelenen muskat cevizi aromatik ve baskın tadıyla patatesteki nişasta ve akabinde eklenen tereyağının lezzetinin ön plana çıkmasını sağlar.
 
Bakliyat Yemeklerine Nane Katmak

Bitkisel proteinin başlıca kaynaklarında birisi olan bakliyatlar (nohut, kuru fasulye, şeker fasulye, dermason fasulye, börülce, maş fasulyesi, Meksika fasulyesi, yeşil mercimek, kırmızı mercimek, sarı mercimek, vs.) nişasta ağırlıklı yapılarıyla piştikten sonra unsu bir lezzet barındırırlar. Uzun süren pişme süreleri sonunda lezzet açısından ferahlatıcı etkisi olması için kuru nane kullanmak başarılı sonuçlar verecektir.
 
Çemen Otu Nedir, Nerelerde Yetişir, Nerelerde Kullanılır?

Pastırma imalatında kullanılan en önemli ve karakteristik baharatlardan biri olan çemen baklagiller familyasında yer alan bir ottur. Yoğun aroması ve baskın tadı pasta pastırma olmak üzere salçalarda, kahvaltılık soslarda yaygın kullanıma sahiptir. Tadı acımsı ve aromatik olup esansı içerisinde 40’a yakın madde bulunmaktadır.

Anavatanı Yakın Doğu olmak üzere Lübnan’da, Suriye’de, Hindistan’da ve Çin’de yoğun olarak üretilmektedir. Ülkemizde Yozgat ve Kayseri’de sıklıkla kullanılmaktadır. Öğütülmüş hâli ayrıca çorbalarda, soslarda, turşularda, et yemeklerinin tamamında kullanılmaktadır.

Sarımsak ile birlikte ezilen çemen otu, tuz ile aromalandırılır. Pastırmanın dış yüzeyinde hem etin bir tabaka oluşturmasına hem lezzetlenmesine hem de koruyucu olmasına katkıda bulunur.

Limonataya Zerdeçal İle Renk Vermek

Zerdeçal, baharat çeşitleri içerisinde en baskın gruba sahip listenin içerisinde yer alır. Baharatlar genel anlamda tamamıyla karakteristik ve dominant ögeler taşımakla birlikte bu denge zerdeçalda en üst seviyededir. Zerdeçal baharat olarak zencefilgiller ailesine mensup otsu bir bitkidir.

Genelde toprak altındaki yumru kökleri öğütülerek kullanılmaktadır. Oldukça acı ve keskin bir tadı, kokusu vardır. Ayrıca en önemli özelliği renk verici olmasıdır. Özellikle ev yapımı limonatalarda doğal renk verici olarak bir tutam zerdeçal kullanmak limon kabuklarını kaynatıp elde edilecek renkle eşdeğer ve pratik sonuç verir.
 
Yeşil Mercimek Yemeğini Kimyonla Pişirmek

Mutfakta yaygın kullanıma sahip baharat çeşitleri içerisinde çoğunlukla sadece köfte, et, kebap yaparken kullanılan baharat kimyondur. Baharat fiyatları değerlendirildiğinde pul biber, karabiber ile fiyat segmenti olarak benzer skalada yer alır.

Kimyon, ortalama 50-60 santimlik bir bitkinin tohumları olan baharat çeşididir. Tohum olarak kullanılabildiği gibi öğütülmüş hâli daha yaygın olarak kullanılır. Tadı tek başına keskindir, acıdır, serttir. Fakat yemek içinde özellikle protein ile buluştuğunda lezzeti en üst seviyeye çıkarmaya sahip bir enerjisi bulunmaktadır.

Bu sebeple bitkisel protein kaynağı olarak yeşil mercimek ile kombinlendiğinde sıradan yemeğe üst seviye boyut kazandırabilmektedir. 300 gram olarak ölçeklendirilen bir mercimek yemeği için 1 çay kaşığı kimyon ideal tat dengesini sağlayacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.