ÜZÜM SİYAH ÇEKİRDEKLİ
ÜZÜM SİYAH ÇEKİRDEKLİ
ÜZÜM SİYAH ÇEKİRDEKLİ

ÜZÜM SİYAH ÇEKİRDEKLİ

Çekirdekli Siyah Üzüm

Üzüm siyah çekirdekli ülkemizde çokça üretilen bir çeşit değildir. Daha çok beyaz ve sarı üzüm üretimi olan ülkemizde nadir de olsa siyah çekirdekli üzüm de yetiştirilmektedir. Bazı bölgelerin kendine has ün yapmış siyah üzüm türleri de bulunmaktadır. Ülkemizin önemli besin kaynaklarından bir tanesidir.

Çekirdekli Siyah Üzüm Nedir? Nerelerde Yetişmektedir?

Üzümün ana vatanı Ege Bölgesi olarak kabul edilse de Marmara Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, doğu Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi civarında da üzüm tarımı yapılmaktadır. Her bölgenin kendine has üzüm çeşidi olduğu için ülkemizde birçok üzüm türü bulunmaktadır. Beyaz, sarı ve siyah üzüm çeşitlerinin küçük taneli, orta boy taneli ve iri taneli olan üzümleri de bulunmaktadır. Erzincan’ın siyah üzümü yöreye has nam yapmış bir üzüm türüdür. Siyah çekirdekli üzümün en kalitelisi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişmektedir. Toplanan üzümler, güneş ışığına maruz bırakılarak kurutulmaktadır.

Çekirdekli Siyah Üzümün Faydaları Nelerdir?

Üzüm siyah çekirdekli çeşitleri pek tercih edilmese de aslında çekirdeği daha faydalı ve besin değeri daha yüksek olan üzüm türüdür.

• Fazlaca aldığı güneş ışınları sayesinde kalsiyum depolayan üzüm, d vitamini açısından çok önemli besinler arasındadır.

• Hafızayı güçlendirmeye yarar.

• Kanserli hücreleri onarır ve yeniler.

• Kansızlığa iyi gelen en iyi besinler arasındadır.

• Vücudu besler ve her türlü zararlı toksinlerden arındırır.

• Her türlü enfeksiyon ve iltihaplara karşı güçlü bir şekilde mücadele eder.

• Akciğerde ki nem seviyesini arttırdığı için astım ve alerjik hastalıklara karşı da etkili bir antioksidandır.

• Cildi güzelleştirir.

• Her türlü virüse karşı vücudu koruyarak bağışıklı sistemini güçlendirir.

Siyah üzümün faydaları, diğer üzüm çeşitlerine göre daha fazladır. Genel olara aynı gibi görünse de besin değeri açısından çekirdekli siyah üzüm daha zengindir.

Çekirdekli Siyah Üzümün Besin Değeri Nedir?

Üzüm siyah çekirdekli, kalsiyum, potasyum, demir, sodyum, gibi vitaminler yönünden zengin bir besin kaynağıdır. A, B1, B2 ve C vitaminlerini de bünyesinde barındırmaktadır.100 gr kuru üzümün içerisinde 68 kcal bulunur.

Benzer Ürünler
Ürün detay paylaş
Arkadaşını Davet Et


Anasayfa Seo Text
Kuruyemiş
Kuruyemiş, yemek sonralarında çayın yanında, arkadaşlarla toplanıp beraberce vakit geçirildiğinde yada televizyon karşısında çoğu insanın severek tükettiği değişik tatlardan oluşan yiyecek çeşididir.
Kuruyemişler meyvelerin ve çekirdeklerin ısıl işlemlerin ardından kurutulmasıyla elde edilir. Elde edilen bu kuruyemişlerin hijyen kurallarına uygun ve güvenilir kişiler tarafından satın alınması gerekiyor. Halktan Kuruyemiş olarak siz değerli müşterilerimize en kaliteli ve güvenle alabileceğiniz günlük taze kuruyemişleri sunuyoruz. İster günlük olarak isterseniz de uzun süreli kullanımlar için doypack kilitli ambalajlarımız ile ürünlerimizi size göndermekteyiz.

Baharat
Baharat ürünlerinde de perakende pazarda yerimizi almaktayız. Müşterilerimizin beğenisi ve talepleri doğrultusunda yemeklerinizin vazgeçilmez lezzeti olan baharatlarımızı online satışımızda sizlere sunuyoruz. Baharatlar yemeklerin vazgeçilmezleri haline geldikleri için ülkemizde de fazlaca tüketiliyor. Hastalıklara karşı bitkisel olarak tedavi edici bir yanları da bulunuyor. Eski mutfakların bile yemekleri tatlandırmak için kullandıkları ya da keşfettikleri baharatlarla yemekleri lezzetlendirdikleri tarihte yazmaktadır.

Kuru Meyve
Çok eskiden beri mevsim meyvelerinin kurutulup saklanması geleneğimiz haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaş meyvelere oranla kuru meyvelerin beslenme ve sağlık açısından daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır.  Beslenme alışkanlığı olarak kuru meyve tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirmektedir. Besin değerleri sıralandığında ilk sıralarda yer alan kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik ve hurma gibi birçok kuru meyve çeşidini siz değerli müşterilerimizin beğenisine online olarak sunmaktayız 
İkonlar
 • ÜCRETSİZ KARGO
  99 ₺ ve üzeri siparişinizde
 • İPTAL, İADE &
  DEĞİŞİM GARANTİSİ
 • %100 GÜVENLİ ÖDEME
  256bit SSL ile 3D Ödeme
 • DOĞALLIK VE TAZELİK
  Yeni Mahsül