LEBLEBİ TUZLU DUBLE
LEBLEBİ TUZLU DUBLE
LEBLEBİ TUZLU DUBLE

LEBLEBİ TUZLU DUBLE

Tuzlu Leblebi

Leblebi tuzlu duble üretilen kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Tuzlu bir yüzeye sahip olan tuzlu leblebi, çaylarımızın yanında vazgeçilmez bir lezzettir.

Tuzlu Leblebi Nasıl Yapılır?

Leblebi ilk olarak Şeyh Murat Gazi isimli kişi tarafından leblebinin belli bir ısıda kavrulması yöntemiyle keşfedilmiş ve ün kazanmış bir üründür. Sert nohuttan üretilen ama yumuşacık bir lezzete dönüşen leblebi, ateşe olan teması sonucu hem görsel olarak hem de tat olarak büyük evrim geçirmiş kuruyemiş türüdür. En çok Çorum’da yetiştirilen leblebinin birçok çeşidi bulunur bunlardan biride kavrulma aşamasında tuz ilave edilen tuzlu leblebidir.

Tuzlu Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Leblebi tuzlu duble, Çorum başta olmak üzere günümüzde birçok ilde yetiştirilmektedir.

Besin değeri açısından kaliteli bir kuruyemiş türü olan tuzlu leblebinin faydalarından bazıları şunlardır:

 • Tuzlu olduğu için mide bulantılarına iyi gelen tuzlu leblebi, mideye ferahlık vermektedir.
 • Öğütülerek bebek mamalarına az miktarda katılması hem beyin gelişimi açısından hem de kemik gelişimi açısından çok önemlidir.
 • Kalsiyum açısından oldukça zengin bir besindir.
 • Tuzlu leblebi, tansiyon düşüklüğünde ideal bir besindir.
 • Vücuda tokluk hissi vererek uzun süre açlıktan korur.
 • Annelerin tüketmesi halinde hem bol süt yapar hem de süt yoluyla bebeğe geçerek gelişimine katkı sağlar.
 • Yaşlanmayı önleyen vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır.
 • İshale karşı çok etkili bir besindir.
 • Cilde dirilik verir ve dolgun görünmesini sağlar.

Her şeyi kararında tüketmenin her daim faydası vardır. Leblebi tüketiminde de çok aşırıya kaçmamak gerekir. Çok tüketilmesi halinde bedeni yorar ve sindirim sistemini zorlayarak kabızlık sorunu ortaya çıkarır.

Tuzlu Leblebinin Besin Değeri Nedir?

Leblebi tuzlu duble içerisinde A vitamini ve bolca C vitamini içerir. Topraktan gelen bir besin olduğu için sodyum ve potasyum yönünden de zengindir. Demir ve kalsiyum açısından da zengin olan leblebinin 100 gr içerisinde 19 gr protein barındırır. Karbonhidrat değeri ise 58 gr, lif değeri yaklaşık olarak 7.5 gr olarak geçmektedir.

Benzer Ürünler
Ürün detay paylaş
Arkadaşını Davet Et


Anasayfa Seo Text
Kuruyemiş
Kuruyemiş, yemek sonralarında çayın yanında, arkadaşlarla toplanıp beraberce vakit geçirildiğinde yada televizyon karşısında çoğu insanın severek tükettiği değişik tatlardan oluşan yiyecek çeşididir.
Kuruyemişler meyvelerin ve çekirdeklerin ısıl işlemlerin ardından kurutulmasıyla elde edilir. Elde edilen bu kuruyemişlerin hijyen kurallarına uygun ve güvenilir kişiler tarafından satın alınması gerekiyor. Halktan Kuruyemiş olarak siz değerli müşterilerimize en kaliteli ve güvenle alabileceğiniz günlük taze kuruyemişleri sunuyoruz. İster günlük olarak isterseniz de uzun süreli kullanımlar için doypack kilitli ambalajlarımız ile ürünlerimizi size göndermekteyiz.

Baharat
Baharat ürünlerinde de perakende pazarda yerimizi almaktayız. Müşterilerimizin beğenisi ve talepleri doğrultusunda yemeklerinizin vazgeçilmez lezzeti olan baharatlarımızı online satışımızda sizlere sunuyoruz. Baharatlar yemeklerin vazgeçilmezleri haline geldikleri için ülkemizde de fazlaca tüketiliyor. Hastalıklara karşı bitkisel olarak tedavi edici bir yanları da bulunuyor. Eski mutfakların bile yemekleri tatlandırmak için kullandıkları ya da keşfettikleri baharatlarla yemekleri lezzetlendirdikleri tarihte yazmaktadır.

Kuru Meyve
Çok eskiden beri mevsim meyvelerinin kurutulup saklanması geleneğimiz haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaş meyvelere oranla kuru meyvelerin beslenme ve sağlık açısından daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır.  Beslenme alışkanlığı olarak kuru meyve tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirmektedir. Besin değerleri sıralandığında ilk sıralarda yer alan kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik ve hurma gibi birçok kuru meyve çeşidini siz değerli müşterilerimizin beğenisine online olarak sunmaktayız 
İkonlar
 • ÜCRETSİZ KARGO
  99 ₺ ve üzeri siparişinizde
 • İPTAL, İADE &
  DEĞİŞİM GARANTİSİ
 • %100 GÜVENLİ ÖDEME
  256bit SSL ile 3D Ödeme
 • DOĞALLIK VE TAZELİK
  Yeni Mahsül