KUŞ ÜZÜMÜ
KUŞ ÜZÜMÜ
KUŞ ÜZÜMÜ

KUŞ ÜZÜMÜ

Kuş Üzümü Hakkında Bilgi

Besinin adı İngilizceden Türkçeye kuş üzümü olarak geçmiştir. İngilizce Black Currants olarak telaffuz edilir.

Kuş Üzümünün Vatanı ve İklimi

Kuş üzümü, Asya, Avrupa, Kuzeybatı Afrika ve Kuzey Amerika’da yetişir. Kuş üzümü soğuğa dayanıklı bir besin türüdür. Organik bakımdan gayet zengin olan kuş üzümü aynı zamanda pH değerleri 5.5 ile 7 arasında olan derin topraklarda yetiştirilir. Bu demek oluyor ki dağlık alanda meyve yetiştiricileri kuş üzümünü gayet rahat yetiştirebilir.

Kuş Üzümü Faydaları ve Zararları

Kuş üzümü Arapça ve Farsça da asidik tadı olan anlamına gelen ribas kelimesi ile bilinir. Kuş üzümünün insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır ve aynı zamanda zararları da vardır.

İşte kuş üzümü faydaları ve zararları;

 • Kuş üzümü A, B ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca turunçgillerde bulunan C vitamininden dört kat daha fazla C vitaminini içerisinde barındırır.
 • Fruktoz, mineral ve pektin içerir.
 • Kuş üzümü tohumu içerisinde birçok esansiyel yağ asidi barındırıyor.
 • Kuş üzümü tomurcukları ve yaprakları yüzyıllardan beri bitkisel ilaç olarak kullanılıyor.
 • İştah açıcı, sindirim düzenleyici bir etkiye sahiptir.
 • Kuş üzümü kronik hastalıklara, kalp ve kansere karşı savaş açan bir meyve olarak bilinir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir tümörü engeller.

1400’lü yılların başında yabani kuş üzümü dönemin uzmanları tarafından ilaç olarak toplanıp kullanılıyordu. Daha sonraki yıllarda ise kırmızı kuş üzümü Batı Avrupa’da bahçeleri süsleyen en popüler bitki olmuştur. Daha sonralarda ise meyve suyu olarak ve jöle olarak kullanılmaya başlamıştır.

Siyah kuş üzümü ise Rusya’da hem çay olarak kullanılıyor. Bir dönemde çiftçi pazarlarında çokça satılmıştır. Kuş üzümünün nahoş bir tadı olması sade tüketimini zorlasa da meyve suyu, jöle ve şarap olarak tüketimi yapılıyor.

Benzer Ürünler
Ürün detay paylaş
Arkadaşını Davet Et


Anasayfa Seo Text
Kuruyemiş
Kuruyemiş, yemek sonralarında çayın yanında, arkadaşlarla toplanıp beraberce vakit geçirildiğinde yada televizyon karşısında çoğu insanın severek tükettiği değişik tatlardan oluşan yiyecek çeşididir.
Kuruyemişler meyvelerin ve çekirdeklerin ısıl işlemlerin ardından kurutulmasıyla elde edilir. Elde edilen bu kuruyemişlerin hijyen kurallarına uygun ve güvenilir kişiler tarafından satın alınması gerekiyor. Halktan Kuruyemiş olarak siz değerli müşterilerimize en kaliteli ve güvenle alabileceğiniz günlük taze kuruyemişleri sunuyoruz. İster günlük olarak isterseniz de uzun süreli kullanımlar için doypack kilitli ambalajlarımız ile ürünlerimizi size göndermekteyiz.

Baharat
Baharat ürünlerinde de perakende pazarda yerimizi almaktayız. Müşterilerimizin beğenisi ve talepleri doğrultusunda yemeklerinizin vazgeçilmez lezzeti olan baharatlarımızı online satışımızda sizlere sunuyoruz. Baharatlar yemeklerin vazgeçilmezleri haline geldikleri için ülkemizde de fazlaca tüketiliyor. Hastalıklara karşı bitkisel olarak tedavi edici bir yanları da bulunuyor. Eski mutfakların bile yemekleri tatlandırmak için kullandıkları ya da keşfettikleri baharatlarla yemekleri lezzetlendirdikleri tarihte yazmaktadır.

Kuru Meyve
Çok eskiden beri mevsim meyvelerinin kurutulup saklanması geleneğimiz haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaş meyvelere oranla kuru meyvelerin beslenme ve sağlık açısından daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır.  Beslenme alışkanlığı olarak kuru meyve tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirmektedir. Besin değerleri sıralandığında ilk sıralarda yer alan kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik ve hurma gibi birçok kuru meyve çeşidini siz değerli müşterilerimizin beğenisine online olarak sunmaktayız 
İkonlar
 • ÜCRETSİZ KARGO
  99 ₺ ve üzeri siparişinizde
 • İPTAL, İADE &
  DEĞİŞİM GARANTİSİ
 • %100 GÜVENLİ ÖDEME
  256bit SSL ile 3D Ödeme
 • DOĞALLIK VE TAZELİK
  Yeni Mahsül