KAKAO
KAKAO
KAKAO

KAKAO

Kakao

Kakaonun bir diğer ismi hintbademi olarak da bilinir. Ülkemizde kakao tüketimi oldukça fazladır. Kakaonun vatanı ilk zamanlar Orta Amerika iken zamanla yetiştirilmesi Güney Amerika’ya kaymıştır. Daha sonraları Afrika derken günümüzde tüm tropikal ülkelerde yetiştiriliyor. Türkiye’de ise ancak seralarda yetiştirilebiliyor. Bu nedenle kakao üretimi Türkiye için pek ekonomik değildir.

Kakaonun Kullanım Alanları

Kakaonun tohumlarında teobramin denilen bir alkaloid vardır. Bu madde bir nevi uyarıcıdır. Bunun yanı sıra kakao tohumlarından kakao yağı üretilir. Kozmetik alanında ve eczacılıkta fitil yapılarak da kullanıma sunulur. Nihayet kakao yağı çıkarıldıktan sonra kalan tozda çikolata yapımında kullanılır.

Kakaonun Faydaları

Günümüzde birçok alanda tüketilen kakao insan sağlığı içinde oldukça yararlıdır.

İşte kakaonun insana faydaları;

 • Böbreklerde oluşan iltihabın sökülmesini sağlar.
 • Vücutta oluşmuş zehirlerin kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar.
 • Kakaoda yaşlanma karşıtı antioksidanlar mevcuttur. Bu nedenle çoğu kadın kakao maskesi yaparak yüzüne uygular.
 • Kakaoda da kahvede olduğu gibi kafein mevcuttur. Buda yatıştırıcı ve uyuşturucu bir etki yapar.
 • Kakao tüketimi iştah açar ve kişiye kuvvet verir.
 • İdrar sökücü doğal bir antibiyotiktir.

Görüldüğü üzere kakaonun faydaları saymakla bitmiyor. Bunun yanı sıra kakao tüketiminin depresyona iyi geldiği de biliniyor. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi kakao tüketiminin de fazlası zararlıdır. Aşırı miktar kakao tüketilmesi baş ağrısına ve terlemeye en önemlisi bağımlılık yapmasına sebebiyet verir. Bu yüzden aşırıya kaçmadan kararında kullanmakta fayda vardır.

Kakao İlk Ne zaman Kullanıldı?

Kakao dünyayı binlerce yıl öce etkisi altına almıştır. Kakao ilk olarak maya uygarlığı tarafından kullanılmaya başlamıştır. 16. Yüzyıllarda ise İspanyollar tarafından Avrupa’ya taşınmış ve böylelikle Avrupa da kakao ile tanışmıştır. Daha sonraları ise yavaş yavaş bütün dünyaya ismini duyurmaya başlamıştır, artık günümüzde kakaoyu ve faydalarını bilmeyen bir millet kalmamıştır.

Benzer Ürünler
Ürün detay paylaş
Arkadaşını Davet Et


Anasayfa Seo Text
Kuruyemiş
Kuruyemiş, yemek sonralarında çayın yanında, arkadaşlarla toplanıp beraberce vakit geçirildiğinde yada televizyon karşısında çoğu insanın severek tükettiği değişik tatlardan oluşan yiyecek çeşididir.
Kuruyemişler meyvelerin ve çekirdeklerin ısıl işlemlerin ardından kurutulmasıyla elde edilir. Elde edilen bu kuruyemişlerin hijyen kurallarına uygun ve güvenilir kişiler tarafından satın alınması gerekiyor. Halktan Kuruyemiş olarak siz değerli müşterilerimize en kaliteli ve güvenle alabileceğiniz günlük taze kuruyemişleri sunuyoruz. İster günlük olarak isterseniz de uzun süreli kullanımlar için doypack kilitli ambalajlarımız ile ürünlerimizi size göndermekteyiz.

Baharat
Baharat ürünlerinde de perakende pazarda yerimizi almaktayız. Müşterilerimizin beğenisi ve talepleri doğrultusunda yemeklerinizin vazgeçilmez lezzeti olan baharatlarımızı online satışımızda sizlere sunuyoruz. Baharatlar yemeklerin vazgeçilmezleri haline geldikleri için ülkemizde de fazlaca tüketiliyor. Hastalıklara karşı bitkisel olarak tedavi edici bir yanları da bulunuyor. Eski mutfakların bile yemekleri tatlandırmak için kullandıkları ya da keşfettikleri baharatlarla yemekleri lezzetlendirdikleri tarihte yazmaktadır.

Kuru Meyve
Çok eskiden beri mevsim meyvelerinin kurutulup saklanması geleneğimiz haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaş meyvelere oranla kuru meyvelerin beslenme ve sağlık açısından daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır.  Beslenme alışkanlığı olarak kuru meyve tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirmektedir. Besin değerleri sıralandığında ilk sıralarda yer alan kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik ve hurma gibi birçok kuru meyve çeşidini siz değerli müşterilerimizin beğenisine online olarak sunmaktayız 
İkonlar
 • ÜCRETSİZ KARGO
  99 ₺ ve üzeri siparişinizde
 • İPTAL, İADE &
  DEĞİŞİM GARANTİSİ
 • %100 GÜVENLİ ÖDEME
  256bit SSL ile 3D Ödeme
 • DOĞALLIK VE TAZELİK
  Yeni Mahsül