İSOT
İSOT
İSOT

İSOT

İsot Nedir? Faydaları Nedir?

Türk mutfağında en çok kullanımı tercih edilen baharatlar arasında isot yer alır. Özellikle Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerindeki ana yemeklerinin ya da et yemekleri için vazgeçilmez baharat olarak bilinmektedir. Tadı oldukça lezzetli ve acı bir baharat çeşididir.

Biberler ilkbahar ayında ekilir ve yazın da kırmızı ve mor olarak büyürler. Yaz ayında güneş gören ve güneşte kaldığı sürece de acılığı daha çok artan biberler toplandıktan sonra kavrulur. Bu işlemin ardından kurutulur. Kurutulan biberler siyah bu evrede siyah rengini almaktadır. Böylelikle tadı mükemmel ve acı olan isot elde edilmiş olur.

Ülkemizde en çok tüketimi olan isot baharatı kullanımının sağlığa birçok faydası var. Peki; isotun faydaları nelerdir?

Belli başlı faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bilinmekte olan en güçlü faydası metabolizmayı hızlandırması. Bu sebepten kilo vermek isteyen bireyler için vazgeçilmez seçenektir. Yalnız tüketilmeden önce uzmanlara danışmak gerekir. Çünkü mide asidini olumsuz etkileyebilir reflü ve ülser gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir.
 • Yapılan araştırmalar acı olmasına rağmen bu baharatın çok güçlü antioksidan ve anti bakteriyel olması sebebiyle kanser hastalıklarını engellediği ortaya çıkarmıştır.
 • Antioksidan özelliği ile damarları temizleyerek tıkanmasını ve sertleşmesini büyük ölçüde önlemektedir. Bu sebepten dolayı kalp hastalığının yaşanmasını engellemektedir.
 • Kandaki şeker oranını dengede tutarak yükselmesini veya düşmesini engelleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle şeker hastalığı olanlar da gönül rahatlığıyla tüketebilir.
 • Aşırı tüketilmediği sürece hamilelik ve gelişim çağı dönemlerinde tüketilmesinde tavsiye edilmektedir. Kemik gelişimi için oldukça fayda sağlar. Ürik asitin çoğalmasına engel olur. Bu yüzden kemik ve kaslı ödem oluşmasını önler.

Kendine has bir tadı olan isot tüketildiği zaman öncelikle ağıza tatlı bir aroma verir, daha sonra ise verdiği acı tadı ise geçicidir.

Benzer Ürünler
Ürün detay paylaş
Arkadaşını Davet Et


Anasayfa Seo Text
Kuruyemiş
Kuruyemiş, yemek sonralarında çayın yanında, arkadaşlarla toplanıp beraberce vakit geçirildiğinde yada televizyon karşısında çoğu insanın severek tükettiği değişik tatlardan oluşan yiyecek çeşididir.
Kuruyemişler meyvelerin ve çekirdeklerin ısıl işlemlerin ardından kurutulmasıyla elde edilir. Elde edilen bu kuruyemişlerin hijyen kurallarına uygun ve güvenilir kişiler tarafından satın alınması gerekiyor. Halktan Kuruyemiş olarak siz değerli müşterilerimize en kaliteli ve güvenle alabileceğiniz günlük taze kuruyemişleri sunuyoruz. İster günlük olarak isterseniz de uzun süreli kullanımlar için doypack kilitli ambalajlarımız ile ürünlerimizi size göndermekteyiz.

Baharat
Baharat ürünlerinde de perakende pazarda yerimizi almaktayız. Müşterilerimizin beğenisi ve talepleri doğrultusunda yemeklerinizin vazgeçilmez lezzeti olan baharatlarımızı online satışımızda sizlere sunuyoruz. Baharatlar yemeklerin vazgeçilmezleri haline geldikleri için ülkemizde de fazlaca tüketiliyor. Hastalıklara karşı bitkisel olarak tedavi edici bir yanları da bulunuyor. Eski mutfakların bile yemekleri tatlandırmak için kullandıkları ya da keşfettikleri baharatlarla yemekleri lezzetlendirdikleri tarihte yazmaktadır.

Kuru Meyve
Çok eskiden beri mevsim meyvelerinin kurutulup saklanması geleneğimiz haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaş meyvelere oranla kuru meyvelerin beslenme ve sağlık açısından daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır.  Beslenme alışkanlığı olarak kuru meyve tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirmektedir. Besin değerleri sıralandığında ilk sıralarda yer alan kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik ve hurma gibi birçok kuru meyve çeşidini siz değerli müşterilerimizin beğenisine online olarak sunmaktayız 
İkonlar
 • ÜCRETSİZ KARGO
  99 ₺ ve üzeri siparişinizde
 • İPTAL, İADE &
  DEĞİŞİM GARANTİSİ
 • %100 GÜVENLİ ÖDEME
  256bit SSL ile 3D Ödeme
 • DOĞALLIK VE TAZELİK
  Yeni Mahsül