İsot 500 Gr.
İsot 500 Gr.
İSOT 500 Gr.

İsot 500 Gr.

Fiyat : ₺12,45(KDV Dahil)

Adet

Artır Azalt

İsot Nedir? Faydaları Nedir?

Türk mutfağında en çok kullanımı tercih edilen baharatlar arasında isot yer alır. Özellikle Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerindeki ana yemeklerinin ya da et yemekleri için vazgeçilmez baharat olarak bilinmektedir. Tadı oldukça lezzetli ve acı bir baharat çeşididir.

Biberler ilkbahar ayında ekilir ve yazın da kırmızı ve mor olarak büyürler. Yaz ayında güneş gören ve güneşte kaldığı sürece de acılığı daha çok artan biberler toplandıktan sonra kavrulur. Bu işlemin ardından kurutulur. Kurutulan biberler siyah bu evrede siyah rengini almaktadır. Böylelikle tadı mükemmel ve acı olan isot elde edilmiş olur.

Ülkemizde en çok tüketimi olan isot baharatı kullanımının sağlığa birçok faydası var. Peki; isotun faydaları nelerdir?

Belli başlı faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bilinmekte olan en güçlü faydası metabolizmayı hızlandırması. Bu sebepten kilo vermek isteyen bireyler için vazgeçilmez seçenektir. Yalnız tüketilmeden önce uzmanlara danışmak gerekir. Çünkü mide asidini olumsuz etkileyebilir reflü ve ülser gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir.
 • Yapılan araştırmalar acı olmasına rağmen bu baharatın çok güçlü antioksidan ve anti bakteriyel olması sebebiyle kanser hastalıklarını engellediği ortaya çıkarmıştır.
 • Antioksidan özelliği ile damarları temizleyerek tıkanmasını ve sertleşmesini büyük ölçüde önlemektedir. Bu sebepten dolayı kalp hastalığının yaşanmasını engellemektedir.
 • Kandaki şeker oranını dengede tutarak yükselmesini veya düşmesini engelleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle şeker hastalığı olanlar da gönül rahatlığıyla tüketebilir.
 • Aşırı tüketilmediği sürece hamilelik ve gelişim çağı dönemlerinde tüketilmesinde tavsiye edilmektedir. Kemik gelişimi için oldukça fayda sağlar. Ürik asitin çoğalmasına engel olur. Bu yüzden kemik ve kaslı ödem oluşmasını önler.

Kendine has bir tadı olan isot tüketildiği zaman öncelikle ağıza tatlı bir aroma verir, daha sonra ise verdiği acı tadı ise geçicidir.

Benzer Ürünler
Ürün detay paylaş
İkonlar
 • HIZLI KARGO
  Aynı gün gönderim
 • İPTAL, İADE &
  DEĞİŞİM GARANTİSİ
 • %100 GÜVENLİ ÖDEME
  256bit SSL ile 3D Ödeme
 • DOĞALLIK VE TAZELİK
  Yeni Mahsül