FISTIK ANTEP
FISTIK ANTEP
FISTIK ANTEP

FISTIK ANTEP

Fiyat : ₺75,90(KDV Dahil)

Adet

Artır Azalt

Fıstık Antep Nedir?

Fıstık sakız ağaç cinsi familyasından olup çok fazla uzunluğu olmayan sıcak mevsimi seven bir ağacın meyvesidir. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinin mevsimsel özelliklerini taşıyan her ilde yetiştirilmektedir. Farklı illerde yetiştirilen fıstığın fabrikalarda işleme merkezi ilk defa Gaziantep ilinde kurulduğu için genellikle Antep fıstığı olarak bilinir. Dış kabuk, iç kabuk ve yemişin bulunduğu kısım olmak üzere küçük ve besleyici besin değerine sahip olan sert kabuklu fıstık özellikle tatlıcılık sektöründe kullanılıyor.

Nerelerde Yetişir?

Türkiye'nin iç pazarına ve ithalatına katkı sağlayan ürün orta Asya kökene sahiptir. İran, ABD, Türkiye, Suriye, Hindistan, Kafkasya ve Çin'de yetişmektedir. Türkiye'de Siirt, Diyarbakır, Antep, Urfa, Mardin, Batman ve daha pek çok ilde yetiştirilir. İyi bir gelir kaynağıdır.

Türleri

Ülkemizde yetişen türleri arasında ufak ve yağ oranı yüksek olan Antep fıstığı ismi ile bilinir. İran fıstığına benzerliği, yağ oranı düşük ve iri taneli olanı ise Siirt fıstığı ismi ile bilinir.

Ürün hasat mevsimi Ağustos sonu Eylül ayı arasıdır.

Ana çatlak fıstıklar birinci sınıf kalitededir. Daha çok yemiş ve çerez olarak tüketilir. Diğerleri tatlıcılık sektöründe kullanılır. Baklava, kadayıf vs. gibi.

Besin Değeri

Kalori, doymamış yağ ve protein bakımından yüksek değere sahip olan fıstık Antep, fosfor ve lif bakımından da zengindir.

Ayrıca içerisinde;

 • A Vitamini
 • C Vitamini
 • Kalsiyum
 • Demir
 • B6 Vitamini
 • Kobalamin

Magnezyum vitamin ve mineralleri bulunur.

Sağlığa Önemi

Besin değeri bakımından hayli zengin olan fıstık son 30 yılda değer açısından önem kazanmaya başladı. Çocuk gelişiminden, kemik erimesini engelleyici etkisi gibi binlerce faydası olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmaktadır. Bir dönem soyu azalan tür olma aşamasına gelen fıstık sağlık açısından faydaları ortaya çıktıkça değerlenmeye ve desteklenmeye başladı.

Benzer Ürünler
Ürün detay paylaş
Arkadaşını Davet Et


Anasayfa Seo Text
Kuruyemiş
Kuruyemiş, yemek sonralarında çayın yanında, arkadaşlarla toplanıp beraberce vakit geçirildiğinde yada televizyon karşısında çoğu insanın severek tükettiği değişik tatlardan oluşan yiyecek çeşididir.
Kuruyemişler meyvelerin ve çekirdeklerin ısıl işlemlerin ardından kurutulmasıyla elde edilir. Elde edilen bu kuruyemişlerin hijyen kurallarına uygun ve güvenilir kişiler tarafından satın alınması gerekiyor. Halktan Kuruyemiş olarak siz değerli müşterilerimize en kaliteli ve güvenle alabileceğiniz günlük taze kuruyemişleri sunuyoruz. İster günlük olarak isterseniz de uzun süreli kullanımlar için doypack kilitli ambalajlarımız ile ürünlerimizi size göndermekteyiz.

Baharat
Baharat ürünlerinde de perakende pazarda yerimizi almaktayız. Müşterilerimizin beğenisi ve talepleri doğrultusunda yemeklerinizin vazgeçilmez lezzeti olan baharatlarımızı online satışımızda sizlere sunuyoruz. Baharatlar yemeklerin vazgeçilmezleri haline geldikleri için ülkemizde de fazlaca tüketiliyor. Hastalıklara karşı bitkisel olarak tedavi edici bir yanları da bulunuyor. Eski mutfakların bile yemekleri tatlandırmak için kullandıkları ya da keşfettikleri baharatlarla yemekleri lezzetlendirdikleri tarihte yazmaktadır.

Kuru Meyve
Çok eskiden beri mevsim meyvelerinin kurutulup saklanması geleneğimiz haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaş meyvelere oranla kuru meyvelerin beslenme ve sağlık açısından daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır.  Beslenme alışkanlığı olarak kuru meyve tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirmektedir. Besin değerleri sıralandığında ilk sıralarda yer alan kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik ve hurma gibi birçok kuru meyve çeşidini siz değerli müşterilerimizin beğenisine online olarak sunmaktayız 
İkonlar
 • ÜCRETSİZ KARGO
  99 ₺ ve üzeri siparişinizde
 • İPTAL, İADE &
  DEĞİŞİM GARANTİSİ
 • %100 GÜVENLİ ÖDEME
  256bit SSL ile 3D Ödeme
 • DOĞALLIK VE TAZELİK
  Yeni Mahsül