Siirt Fıstığı ve Faydaları

Siirt Fıstığı ve Faydaları

Milletimizin kuruyemiş tüketme alışkanlıkları göz önünde bulundurulursa, oldukça beğenilen ve sağlık değerleri açısından da beslenme uzmanlarının sürekli önerdiği Siirt fıstığı en sık tercih edilen ürünlerdendir yorumlaması yapılabilir. Bu fıstık çeşidini, Antep fıstığından ayıran temel özellikleri (boyutunun daha büyük olması, daha az yağlı olması vb.) daha sağlıklı kuruyemiş tüketimine yönelen bireyler için oldukça sevilerek tüketilmesini sağlamıştır.

Siirt bölgesinde yetiştiği bölgede oldukça sık rastlanan bu fıstık çeşidi hiçbir dış müdahaleye gerek duyulmadan kendi kendine büyümektedir. Bol bol ürün veren Siirt fıstığı, içerik olarak da oldukça sağlıklı bir kuruyemiş olarak göze çarpar. Yağ oranı, karbonhidrat oranı, vitamin ve mineral oranı açısından gayet yeterli ve dengeli değerlere sahip olan bu kuruyemiş daha da önemlisi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilmesiyle de halk arasında “enerji hapı” olarak adlandırılmıştır.

Siirt fıstığı kuruyemişi günlük olarak vücudumuzun harcadığı enerjiyi besin alarak vücudumuza almamızda oldukça etkindir. Sağladığı enerjiyle bizleri gün içerisinde enerjik tutarak diğer içerikleriyle de sağlıklı bir bedene kavuşmamıza yardımcı olarak pek çok organımızın sağlıklı olmasına katkı sağlar. Örneğin; içeriğindeki yüksek kalsiyum minerali sayesinde kalp damar hastalıklarında ihtiyaç duyulan diyet beslenme sürecinde sağlıklı bir atıştırmalık olarak sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda yüksek fosfor içeriğiyle de hem diş sağlığına hem de kemik sağlığına oldukça iyi gelmektedir.

Siirt Fıstığı Sağlığa Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Anlattıklarımızın dışında çok önemli bir unsur olarak Siirt fıstığının içerisindeki demir miktarına değinebiliriz. İçeriğindeki demir miktarı 100 gr. İçerisinde 7,3 mg. olarak belirlenmiştir. Bunun anlamı, aynı orandaki ette veya sert kabukları olan meyvelerde bulunan demir içeriğinden 2 kat daha fazla demir içermesidir. Böylelikle Siirt fıstığı faydaları arasından ilk olarak vücut için ciddi bir kansızlık önleyici ürün olarak karşımıza çıktığı söylenebilir.

Daha sonrasında içerisinde bulunan A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini, B1 ve B6 vitamini ile de pek çok organımıza şifa olduğu ve sağlığımızı ciddi oranda koruduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bu sebepten Halktan Pazar markası olarak bizlerin oldukça hijyenik koşullarda paketlediğimiz Siirt fıstığı ürünlerimizi 250 gram, 500 gram, 1 kilo ve 5 kilo gibi ayrı ayrı seçeneklerle ihtiyacınıza göre “halktanpazar.com” isimli web sitemizden istediğiniz zaman temin edebilirsiniz.
Etiketler: siirt fıstığı
Ekim 19, 2020
Listeye dön