Mucize Dolu Kekik ve Faydaları

Mucize Dolu Kekik ve Faydaları

HALKTAN KEKİK LEZZETİ

 Kekik, yemeklerimize eşsiz lezzet veren farklı şekillerde kullanabildiğimiz baharat türüdür. Ballıbabagiller familyasından olup kedine özgü kokusu ile bilinen çimenlik, tarla ve orman kıyılarında görülen bir bitki çeşididir. Halktan kekik lezzeti aromatik kokuludur. Sağlık için birçok faydası bulunur. Eski çağlarda kekik, mısırlılar döneminde parfüm olarak mumyama işleminde kullanıyorlardı. Hipokrates Akdeniz kekiğini astım, nefes darlığı ve zehirlenmeler için kullanmıştır. Kan pıhtısını önleyici olarak balla karıştırılmasını ve boğaz ağrıları için de hardalla karıştırılarak dikkatli bir şekilde dıştan sürülmesi gerektiğini söylemiştir.

HALKTAN KEKİK ŞİFASI

Besin değeri yüksek olan kekik, içeriğinde pek çok faydalı vitamin ve mineral bulundurur. Kekiğin yağı, suyu, çiçekleri ve yaprakları şifa amacıyla kullanılabilir.

Kansere Karşı Korur:

Başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidine karşı etkisi büyüktür. Kanser hücrelerinin vücudumuzda daha geniş alanlara yayılmasını engeller. Terapötik özelliği sayesinde meme kanserini önlemeye yönelik özelliği vardır.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Halktan Kekik:

A ve C vitaminleri açısından eşsiz bir besin olan kekik, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında grip ve nezle gibi solunum yolları enfeksiyonuna yakalanma olasılığını önler. Vücudumuzdaki beyaz kan hücrelerin oluşumunu hızlandırır. Bu sayede hastalıklara karşı koruma sağlar.

Dispraksi Tedavisinde Kullanılan Kekik Faydası:

Gelişim koordinasyon bozukluğu (Dispraksi) olan hastalık türünün tedavisinde, özellikle çocuklarda etkisini gösterir. Hareketi etkileyen ve kişide hareket kısıtlamasına neden olan bu hastalığın tedavisinde kekik yağı kullanılır.

Adet Kanamasına Faydası:

Adet sancıları için iyi gelen kekik, kadınlarda adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Adet döneminden bir hafta önce başlanıp her gün düzenli olarak keki çayı tüketildiği taktirde, adet gecikmesini engeller.

Göz Sağlığı İçin Halktan Kekik:

A vitamini eksikliğinin ciddi sorunlarından biri olan gece körlüğünün engellenmesi için kullanılan bir bitkidir. Makula dejenerasyonu başta olmak üzere pek çok göz hastalığının önüne geçer.

Kalp İçin Yardımcı Bitki Kekik:

Kolesterol seviyesini düşürmesiyle bilinen kekik, aynı zamanda yüksek tansiyonun olumsuz etkilerini de azaltır.

Halktan Kekiğin Diğer Faydaları

Ciltte ağrıyan bölge için uygulanır. Ağrıyı ve acıyı hafifletir.

Daha sağlıklı bir uyku düzeni için kekik tüketimi gerekir.

Kilo vermede yardımcı unsurdur.

Alzhemeir ve Parkinson gibi hastalıklara karşı beyni korur.

Kekik, böcek ısırıklarını tedavi eder.

Omega-3 yağ asidi seviyesini yükselterek, beyin sağlığına katkı sağlar.

Depresyon tedavisinde, aromaterapötik tedavisinde kullanılır.

Bileşenlerinde yer alan demir sayesinde kas ve kemik gelişimini destekler.

İdrar söktürür.

Etiketler: halktanpazar, baharat, kekik, kekiğin faydaları
Şubat 06, 2021
Listeye dön