Lezzetli ve Sağlıklı Bir Atıştırmalık: Ayçekirdeği

ayçekirdeği

İçeriğinde yoğun şekilde vitaminler, mineraller ve sağlığımıza faydalı pek çok öğe bulunduran ayçekirdeği milletçe çok sevdiğimiz kuruyemişlerden bir tanesidir. Televizyon izlerken, arkadaşlarımızla birlikteyken, dışarıda piknik tarzı etkinliklerde sıklıkla tüketmekte olduğumuz ve vazgeçemediğimiz lezzetlerden olan ayçiçeği, tüketilmeye başlandı mı kendimizi durduramama hissini yaşatan bir ürün olarak hafızalarımıza kazınmıştır.

Halktan Pazar markası da bu denli sevilen bir ürünü bizlerle buluşturmak için 3 ayrı ayçekirdeği çeşidi paketlemesi yaparak satışa sunmuştur. Dakota türü ayçekirdeği, siyah ayçekirdek ve tuzsuz siyah ayçekirdek şeklinde 500 gramlık paketlemeleri yapılan bu çekirdekler, uygun fiyatlarla bizlere ulaştırılarak tüketmek istediğimiz her an evlerimizde bizlerle buluşan bir ürün olmaktadır.

Ayçekirdeği Faydaları Nelerdir?

Tüketiminin bu kadar sevilmesine sebep her ne kadar tadının lezzeti olsa da, ayçekirdeği çeşitleri ciddi anlamda sağlığımıza doping yapacak ürünleri içermektedir. İçeriğinde bulunan E vitamini, antioksidanlar, lifler, triptofan gibi faydalı içerikler sayesinde pek çok sağlık sorununa doğal bir çözüm kaynağı olmaktadır. Örneklendirmek gerekirse; içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt yüzeyinde gençleşme sağlanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte E vitamini içeriğiyle de cilt yüzeyinde oluşacak kırışıklıkların önüne geçebilmektedir.

Her ne kadar tüketimi konusunda aşırıya kaçıldığında içeriğindeki yağ oranı nedeniyle kilo alımına neden olsa da, bilinçli tüketilip kilo alınmadığında normal tüketiminde içeriğinde bulunan lifler sayesinde bireylere doygunluk hissi vererek aynı zamanda sindirimi de oldukça kolaylaştırmaktadır.

Kolesterolü de düzenleyen ayçekirdeği tüketimi bu sayede kalp-damar hastalıklarına iyi gelen kuruyemişlerden bir tanesi olarak ele alınabilmektedir. Damar tıkanıklıklarının oluşmasını engelleyen, önceden oluşan tıkanıklıkların da ilerlemesine mani olan bu kuruyemiş bu tip hastalıkları olan kişilere doğal bir çözüm yolu olarak tüketilmesi önerilen besinler arasındadır.

Pek bilinmeyen bir yönü de ayçekirdeğinin panik atak rahatsızlıklarında bu hastalığın ortadan kalkması için oldukça yardımcı olan bir ürün olmasıdır. İçeriğindeki triptofan sayesinde vücuttaki stres oranını azaltarak atak geçirmeye neden olacak durumları ortadan kaldırabilmektedir. Böylelikle de depresyon riski de azaltılmış olduğundan daha mutlu ve daha sağlıklı bir yaşam geçirilmesine de yardımcı olmaktadır.

Etiketler: ayçekirdeği
Ekim 26, 2020
Listeye dön