Kuru Meyvenin Faydaları Nelerdir?

kuru meyve

Her geçen gün sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu idrak ettiğimiz süreçlerden geçiyoruz. Sağlıklı ürünlerle beslenmek, organlarımızı hastalıklardan koruyacak doğal ürünler yemek hepimizin ihtiyacı. Doğal ürünler arasında sayacağımız kuru meyvenin faydaları da saymakla bitmiyor. Yaş halde olan meyvelerin kurutulma sürecine tabi tutulmasıyla elde edilen bu ürünler, normal şartlarda yüzde 80 ile 95 arasında değişen sululuklarını yüzde 20’lere kadar düşürmektedirler. Gerçekleştirilen bu kurutma işlemi sonrasında tüketildiklerinde ise vücudumuz için gerçek anlamda birer sağlık deposu haline dönüşmekteler.

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan kuru meyve içeriği, ülkemizde her yaştan birey tarafından sağlıkla tüketilebilir. Ancak tansiyon, kalp, şeker vb. hastalıkları olanların doktor kontrolünde kullanmaları tavsiye edilir. En çok tüketilen kuru kayısı, kuru üzüm, hurma, kuru erik gibi ürünler besin değerleri açısından vücudu toparlayıcı etkiye sahip ürünler olduğundan bazı markalar bu ürünleri paketlenmiş halde tüketicinin beğenisine sunmaktalar.

Halktan Pazar markası olarak bizler de doğal yöntemlerle kurutulmuş, koruyucu eklenmeden paketlenmiş olan pek çok kuru meyve çeşidi ürünlerini sizlerin beğenisine sunduk. Erik, üzüm, hurma, ithal meyve, incir, kayısı, kızılcık gibi meyvelerin kurutulmuş halini 1 kilogramlık paketler halinde satın alabilir, ürünlerin sağlığınıza sağladığı faydaları gözlemleyip bu ürünleri sağlığınız için düzenli olarak tükettiğiniz ürünler kategorisine koyabilirsiniz.

En Çok Tüketilen Kuru Meyvelerin Faydaları

  • Kuru Kayısı: Çok yüksek lif oranına sahip olan bu ürün, kabızlık ve gaz sorunu gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Aynı zamanda vücudu stresten ve depresyon belirtilerinden de arındırmaktadır. Uzmanların görüşüne göre gün içinde 4 tane kuru kayısı tüketmek, kalp sağlığına da oldukça iyi gelerek kalp sağlığına yakalanılma ihtimalini de düşürmektedir.
  • Kuru Üzüm: Vücudumuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu enerjiyi almasını sağlayan kuru üzüm, kuru meyve faydaları çeşitleri arasında solunum yolu hastalıklarında kullanılan en temel doğal içeriklerden bir tanesidir. Bununla birlikte yüksek tansiyonu dengeleyici özelliği de bulunan kuru üzüm, bağışıklık sisteminde de iltihap yaratan bakterilerin yok edilmesini sağlar.
  • Kuru Erik: Kanser gibi ciddi hastalıklara karşı vücutta bağışıklığı kuvvetlendiren kuru erik, yüksek antioksidan içermesinin faydasını vücudu toksinlerden temizleyerek de göstermektedir. Çok sayıda vitamin de barındıran bu ürün, vücudun yaşlanmaya karşı daha dirençli olmasını sağlar.
  • Kuru İncir: Hem sodyum açısından hem de yağ açısından hiçbir değer barındırmayan kuru incir, vücutta damar tıkanıklıklarının doğal olarak tedavi edilmesinde en etkin besinlerdendir. İçeriğinde bol bir şekilde protein barındıran bu ürün, hem kas gelişimi için hem de kemik gelişimi için de oldukça faydalı olarak gösterilmektedir.
  • Hurma: Yoğun miktarda antioksidan içeren hurma bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Tıpkı kuru erik gibi kanser hastalığına karşı koruyucu etki gösteren bu ürün, cilt sağlığının korunmasına ve cildin güzelleşmesine de katkı sağlar. Aynı zamanda yüksek fibin değeri ile hazımsızlığa çözüm olan hurma beyin fonksiyonlarını da düzenler, içeriğindeki B1-B2 vitaminleri ile sinir sistemi üzerinde koruyucu etkiye sahiptir.
Etiketler: kuru meyve
Eylül 22, 2020
Listeye dön