Kavrulmuş Bademin Faydaları

Kavrulmuş Bademin Faydaları

Badem, güvenilir bir temel vitamin ve mineral kaynağıdır. Protein, sağlıklı yağ ve hızlı enerji kaynağıdır. Badem bol miktarda sağlıklı yağ, lif, protein, magnezyum ve E vitamini içerir. Bademin sağlığa faydaları arasında düşük kan şekeri seviyeleri, düşük kan basıncı ve düşük kolesterol seviyeleri bulunuyor. Ayrıca açlığı azaltabilir ve kilo vermeye yardımcı olabiliyorlar. Peki, kavrulmuş bademin faydaları nelerdir? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Protein Kaynağı

Dünyadaki birçok doktorlar kavrulmuş bademleri proteinli gıda grubunun bir parçası olarak sınıflandırıyor. Vücudunuz, dokularınızı korumak için kavrulmuş bademdeki proteini kullanır ve yeterli protein almadığınızda oluşabilecek doku parçalanmasını önler. Protein sindirim sisteminizde nispeten yavaş parçalandığından, kavrulmuş badem gibi protein açısından zengin atıştırmalıklar sizi gün boyunca tok tutmanıza yardımcıdırlar.

Magnezyum Kaynağı

Bademde bulunan temel mineral kaynağı sayesinde badem yiyen insanlar enerji kaynağı da edinmiş oluyor. Diyet yaparken diyetinizdeki karbonhidratlardan ve yağlardan kullanılabilir yakıt almanız için ihtiyacınız olan enzimleri etkinleştirir. Magnezyum ayrıca iskeletinizi güçlü tutmak için kemik dokusunun oluşturulmasına yardımcı olur ve hücre iletişiminde büyük rol oynar. Kuru veya yağda kavrulmuş badem yaklaşık 80 miligram magnezyum içerir. Linus Pauling Enstitüsü'ne göre bu, erkekler için önerilen magnezyum alımının yaklaşık yüzde 19'unu veya kadınlar için yüzde 25'ini temsil ediyor.

Lif Kaynağı

Kavrulmuş bademlerin sağlıklı bir atıştırmalık olmasının sebeplerinden biri de lif içeriğidir. Lif açısından zengin yiyecekler tok kalmanıza yardımcı oluyor. Lif midenizi doldurur ancak yemeğinizin kalori içeriğini artırmaz. Lif ayrıca kabızlıkla problemleri çekenler için yardımcı bir kaynaktır ve yemekten sonra kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olur. Harvard Halk Sağlığı Okulu'na göre sağlıklı bir 2.000 kalorilik diyet 28 gram lif içermelidir. Bir gram kuru veya yağda kavrulmuş tuzlanmış badem yaklaşık 3 gram lif sağlar.

Faydaları

Kavrulmuş bademin birçok vitamin ve mineral için bir kaynak olduğunu demiştik. Diyet yapmak isteyenler için oldukça diyeti kolaylaştıran bir atıştırmalıktır. Eğer satın almak isterseniz sitemiz üzerinden en uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Peki, kavrulmuş bademin faydaları nelerdir?

İşte bademin faydalarının bazıları:

  • Kavrulmuş badem büyük miktarda bir besin kaynağına sahip,
  • Kansere ve yaşlanmaya iyi gelecek antioksidanlara sahip,
  • En yüksek E vitamini kaynağıdır,
  • Diyabetli hastalar ve kan şekerinden problem yaşayanlar için kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur,
  • İçinde bulunan magnezyum sayesinde kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliğinin sonuç açtığı kan basıncını yükselmesini düşürmeye yardımcı olur,
  • Kavrulmuş bademler kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur,
  • Kanınızdaki LDL seviyelerini düşürmekten daha fazlasını yapıp kalp hastalığına neden olan oksidasyondan korur.

Ayrıca kavrulmuş bademler kolesterolün oksidasyonunu önleyen polifenol antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca diyet yapma konusunda zorluk çekenler için oldukça yardım edici ve tok tutucu bir besin kaynağıdır.

Etiketler: Kavrulmuş Bademin Faydaları
Ağustos 18, 2020
Listeye dön