Halktan Fındık Mucizesi

Halktan Fındık Mucizesi

Halktan Fındık Mucizesi

  Fındık sözcüğü, Antik Çağlarda Karadeniz' in adı olan "Pont Exinus" tan türetilen "pontik" sözcüğünden meydana gelmiştir. Fındık Akdeniz, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine, Doğu Karadeniz' den de adını getirerek yayılmaya başlamıştır. Genellikle de Karadeniz Bölgesi’nde yetişen halktan fındığın faydalarını saymakla bitiremeyiz. E vitamini bakımından zengin olması sebebi ile uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye ediliyor. Cilt sağlığına ve sindirim sistemine faydalı olan fındık bünyeye enerji sağlar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Halktan Fındık Faydası

Kemik Sağlığına İyi Gelir: İçerisinde fazla miktarda magnezyum bulunduğundan dolayı kemik sağlığına iyi gelir. Günde bir avuç fındık tüketimi vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyumu karşılamaktadır.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur:

İçerisindeki E vitamini kalp ve damar sağlığını korumakta yardımcı olur.

Diyabet Riskini Azaltır:

Zengin lif kaynağına sahip olan fındık kan şekeri seviyesini dengeler ve diyabet riskini ortadan kaldırır.

Beyin Sağlığını Korur:

Zengin aminoasitler sayesinde psikolojik ve zihinsel olarak kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Kansere Karşı Savaşır:

Kanser önleyici hücrelere sahip olduğu için koruyucu ve tedavi edicidir.

Kas Ağrıları ve Kramplara Son:

İçerisinde magnezyum ve kalsiyum sebebi ile kas ağrılarına ve kramplara iyi gelir.

Yaşlanmayı Geciktirir:

İçerisinde bulunan zengin antioksidanlar sayesinde cilde zarar verebilecek her türlü zararlı maddeden kişiyi korur. Cildin daha sağlıklı ve dinç görünmesine yardımcı olur. E vitamini sayesinde ölü hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olması sebebiyle cilt daha sağlıklı ve genç bir görünümüne kavuşur.

Zayıflamaya etkisi:

Kilo vermek isteyenler için halktan fındık vazgeçilmez bir kuruyemiştir.  Zengin lif deposuna sahip olduğu için kişileri tok tutar. Kabızlığı önler ve bağırsak faaliyetlerine yardımcı olur.

Halktan Kuruyemiş

   Türkiye fındık üretiminde birinci sırada yer alır.  Dünya üretiminin yaklaşık yüzde 65-70’i ülkemiz tarafından karşılanıyor. Lezzetiyle birlikte birçok faydası bulunan fındığı Halktan sizin için en tazelerini temin eder.

Etiketler: halktan pazar, kuruyemişin faydaları, fındık, ceviz,badem
Aralık 12, 2020
Listeye dön