Badem Nedir? Faydaları Nelerdir?

Badem Nedir? Faydaları Nelerdir?

Halktan Badem

Badem; kiraz, erik ve şeftali ile aynı familyada yer almaktadır. Bademin çok eski yıllara dayanan bir tarihi vardır. Anavatanının Çin ve Orta Asya olduğu bilinir. Avrupa ve Asya arasındaki İpek Yolunda, seyyahlar tarafından tüketiliyordu. Seyyahlar sayesinde Türkiye, Yunanistan ve Orta Doğuya getirilmiştir. Bu sayede uzun yıllar boyunca Akdeniz kıyılarında özellikle İspanya ve İtalya’da badem yetiştiriciliği yapıldığı bilinmektedir. Doğu Karadeniz’in kıyı bölgeleri ve yaylalar dışında Türkiye’nin hemen her yerinde üretimi yapılır. Özellikte Ege ve Akdeniz bölgelerinde Türkiye halktan badem üretiminde, üçte ikisini bu bölgelerde yetiştirir.

Vitamin Dolu Badem

   Kuruyemiş olarak tüketilen badem, dışı sert içi tatlı ve etli besindir. Hem organlar açısından hem kemikler açısından hem de psikolojik açıdan iyi geldiği bilinir.

Zengin İçerikli Halktan Badem:

 Doymamış yağ bakımından zengin olan badem kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Aynı zamanda içeriğindeki lif sayesinde damardaki toksinleri de temizler.

Kilo Vermede Yardımcı:

Sağlıklı kilo vermede ilk sıralarda yerini alan besin kaynağıdır. Yağ ve kalorisi yüksek olmasına rağmen atıştırmalık olarak günde bir avuç badem tüketmek açlık hissini giderir.

Enerji Verir:

Bademin enerji veren yönü sayesinde uzamanlar tarafından tavsiye edilir.

Gelişim İçin Halktan Badem:

İçerdiği fosfor sayesinde kemik oluşumunun iyileşmesini sağlar. Bu sebeple hamile ve gelişim çağındaki kişilerin çiğ badem tüketmeleri önerilir.

Hafıza Güçlendirici:

Sinir sisteminin sağlıklı işlemesini destekleyerek beyinin daha konsantre çalışmasını sağlar. Ayrıca hafızayı güçlendirdiğinden unutkanlık hastalığının önüne geçmiş olur.

İçindeki Vitamin Özelliği:

Özellikle E vitamini ve demir eksikliğini gidermek için doğal bir besin kaynağıdır. Kandaki şeker düzeyini düzenlediğinden şeker hastalarına da fayda sağlar.  E vitamini sayesinde vücuttaki iltihabı azaltır. Magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır, manganez ve arginin gibi birçok mineral içerdiğinden sağlığımız için çok faydasının olduğu kanıtlanmıştır.

Halktan Badem Tüketimi

  Badem nasıl kullanılırsa kullanılsın özelliğinin insan sağlığına önemli fayda sağlamaktadır. Badem, vücut için mükemmel bir besin kaynağıdır. Her gün bir avuç tüketilmesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve daha birçok fayda sağlayan badem, halktan olarak 7/24 hizmetinizdedir.

Etiketler: halktan pazar, kuruyemişin faydaları,
Aralık 05, 2020
Listeye dön