Dut Kurusu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Dut Kurusu Nedir? Faydaları Nelerdir?

NEDİR BU DUT KURUSU?

Dünyanın birçok ılıman bölgesinde yetişen, yabani olarak bilinen bir bitki türüdür. Dut, moraceaa familyasındaki çiçekli bitkilerin cinsi olan yaprak döken ağaç türlerinden oluşur. Rengine göre üç farlı türü vardır. Beyaz, kırmızı ve karadut olarak bilinir. Yaz mevsiminin sonlarına doğru çıkan dutlar, insan sağlığı açısından pek çok faydası bulunur. Taze iken faydalı olan dut, kurutulduğunda ise faydası iki katına çıkar.

ENERJİ VERİCİ KURU DUT

  Doğal antibiyotik olan kuru dut, içeriğinde B1, B2, C, K vitaminlerinin yanında demir ve kalsiyum gibi vücudumuza iyi gelecek mineralleride barındırır. Günde bir avuç kuru dut tüketerek güne daha enerjik başlamamızı sağlar.

Antioksidan Etkisi:

Bol miktarda antioksidan içerdiğinden vücuttaki serbest radikallerin idrar yolu ile atılmasına destek olur. Ayrıca aç karnına bir avuç tüketilen kuru dutun, sindirim sisteminin hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı unsurdur.

Böbrek ve Karaciğer İşlevi:

Toksinleri vücuttan uzaklaştırması sayesinde böbrekleri ve karaciğeri temizler. Kurutulmuş halinde olan kuru dut bu özelliği sayesinde özellikle karaciğer yağlanması gibi ciddi problemlerde vücudumuza büyük katkı sağlar.

Cilde ve Saça Faydası:

İçindeki vitamin ve minerallerin cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda saçı ve saç derisini temizleyerek cildi besler ve canlandırır. Kuru dutu kaynatarak saç ve cilt sağlığı için tüketebilirsiniz.

Halktan Kalp Rahatsızlığına Kuru Dut:

Dut kurusu, güçlü antioksidan özelliği sayesinde damarlarda biriken zararlı maddeleri atar.  Damar açıcı ve temizleyici etkisi olduğundan kalp hastalıklarına karşı koruyuculuğu bulunur. Bu sayede damar tıkanıklığı ve buna bağlı oluşabilecek kalp rahatsızlıklarından korur. 

Kemik ve Diş Sağlığı:

Kalsiyumun vücudumuz için sağlığını hepimiz biliriz. Dut kurusu, içerdiği çokça kalsiyum sayesinde kemik ve diş gelişiminde oldukça kuvvetli etki gösterir. Kemik ve diş sorunu yaşayanlar için her gün bir avuç dut kurusu tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Kurtları Düşürmede Yardımcı:

Hazımsızlığa iyi gelen kuru dut, her gün düzenli olarak tüketildiği takdirde bağırsaktaki kurtların düşmesine yardımcı olur.

 HALKTAN DUT KURUSU

  Dört mevsim kolaylıkla bulabileceğiniz dut kurusu, sağladığı birçok faydanın yanında lezzeti sayesinde de tüketilmesi nedenlerimizin arasındadır. Vücuda neredeyse tepeden tırnağa fayda sağlayan dut kurusunu, halktan sizin için en taze ve en uygun fiyatlısını temin eder.

Etiketler: halktan pazar, dut kurusu, dut kurusunun faydaları
Şubat 13, 2021
Listeye dön