Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otunun Faydaları

Halktan Vazgeçilmez Çörek Otu

Her derde deva olan Halktan çörek otu, uzmanların tavsiyeleriyle alternatif tıp olarak fayda sağlayan baharat türüdür. Eski çağlardan beri vücuttaki iltihaplanmaya karşı büyük koruma özelliğini sağlar. 300 bin yıla yakın şifa olarak kullanıldığı bilinmektedir. Mısır ve diğer Arap ülkelerinden gelen çörek otu, tohumundan çıkarılan yağıda kullanılabilir. Orta Çağ’da tanınmaya başlayan çörek otu, Ünlü Doktor ve Filozof İbni Sina, kitaplarında çörek otunun faydalarına yönelik yazıları bulunur. Üzerine en çok bilimsel araştırma yapılan bitkilerden biridir.

Çörek Otu Faydaları 

   Kuduz, iltihap ve urlarda yüzyıllar boyu şifa niyetle kullanılır. İçerisinde bulunan ‘’Timokinon’’ adı verilen bileşik sağlar. Timokinon tohumunun uçucu yağından elde edilen aktif bileşik olup, yüksek miktarda antioksidan içermektedir.

Kansere Karşı Savaşı:

Çörek otunun yağında bulunan Timokinon’un anti-tümör etkilerinin kolon kanseri, prostat kanseri, pankreatik ve akciğer kanserinde etkili olduğu söylenir. Tiyokinon ile kemoterapi ilaçları birlikte kullanıldığı taktirde ilaçların toksisitesini azalttığı görülmüştür.

Alerjik Tedavilerde Halktan Çörek Otu:

Bilinçli bir şekilde kullanıldığı taktirde alerjik hastalıklar üzerinde olumlu etkisi vardır. Daha çok burun alerjisini hafiflettiği gözlemlenmiştir. Tıkanıklık, hapşırma, burun akması, kaşıntı burun kanallarının şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara da iyi gelmektedir. Ayrıca E vitamini, Biyotin ve B-karoten ile birlikte ağız yoluyla alındığında da günlük alerjik semptomlarını azaltır.

Alzheimer Hastalığı İçin Çörek Otu:

Araştırmalara göre çörek otunun Alzheimer hastalığının tedavisi için umut verici olduğunu açıklamışlardır. Bellek, dikkat ve konsantrasyonu arttırdığı bilinen çörek otunun mucizesi günümüzde de hala şifa niyetiyle kullanılıyor.

Akciğer Fonksiyonlarına İyi Gelir:

Ağız yoluyla çörek otunun alınması, akciğer fonksiyonlarını iyileştirir ve astımlı hastalarda öksürük ataklarını, hışıltıyı azalttığı gözlemlenmiştir. Bronşite iyi gelen çörek otu, solunum borusunu genişletir. Günde 2 gram öğütülmüş çörek otu 12 hafta boyunca kullanılması tavsiye edilir.

Yüksek Kolesterol tedavisi:

Yüksek kolesterolü olan kişilerde kötü kolesterolü ve kan yağları düzeyini azalttığına dair bilgiler mevcuttur.

Diyabet için Halktan Çörek Otu:

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabetin hastalığının önlenmesine yardımcı olan çörek otu, birkaç maddeden biridir.

Karaciğer sağlığı:

Karaciğer fonksiyon bozukluğu ile mücadele edenler için Halktan çörek otu ve çörek otu yağı iyileşmede büyük etken gösterir.

Halktan Çörek Otunun Diğer Faydaları:

-Hazmı kolaylaştırır

-İdrar söktürür

-Baş ağrısını hafifletir

-Grip tedavisinde kullanılır

-Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır

Etiketler: halktanpazar, baharat, baharatın faydaları
Ocak 16, 2021
Listeye dön