Cevizin Faydaları Nelerdir?

ceviz

İçerdiği vitaminler, sağlıklı karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller açısından uzmanların özellikle ilerleyen yaştaki hastalara önerdiği gıdalar arasında yer alan ceviz oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Cevizin iç kısmında bulunan zar ve bölgesinde Melatonin, Polifenol ve E vitaminleri yer alır. Bu vitaminler antioksidan işlevi gördüğü için özellikle iç organlar ve sindirim sisteminin çalışmasında etkin rol oynar. Ayrıca cevizin içerisinde yer alan antioksidanlar diğer tüm kuruyemiş türlerindeki antioksidan oranından daha fazladır. Sağlıklı olan bazı bireylerin üzerinde yapılan deneylerde cevizin kolesterol oranını dengelediği ve kolesterolün yükselmesine engel olduğu gözlemlenmiş ve kanıtlanmıştır. Saydığımız bazı özellikler, cevizin sağladığı yararlar arasında yer almaktadır. Bunun yanında cevizin içerisindeki mineraller çeşitli oksitlerin ve kötü yağların vücutta birikmesini engeller.

 

Cevizin Hastalıklar Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

Cevizler, Omega-3 yağları bakımından diğer bütün kabuklu kuruyemiş çeşitlerinden daha yüksek Omega-3 değerine sahiptirler. Omega-3 yağları insan vücudunun kendi üretemediği dışarıdan takviye etmesi gereken besinlerdir. Günlük bir porsiyon ceviz ile vücudun günlük olarak istediği besin değeri karşılanmış olur. Yapılan başka bir araştırmada ise cevizin kalp hastalığı riskini %10 değerinde azalttığını ve bu hastalıktan olan vefat sayılarına etki ettiği gözlemlenen diğer hususlardan biridir. Diyabet, Tip 2 diyabet, Alzheimer gibi birçok kronik hastalıklar içinde cevizin yararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzman zihinsel olarak kendini iyi hissetmek için yine ceviz, tüketmeyi önermektedirler. Tansiyon ve şeker oranının dengelenmesi yine cevizin sağladığı yararlar arasında yer alır. Cevizin beyinle aynı şekillere sahip olması ve insan beynine benzetilmesi tesadüf olarak nitelendirilse de ceviz beyin sağlığı içinde önerilen besinler arasındadır.

Cevizin Kilo Verme Üzerindeki Etkileri

Cevizler kalori içeren besinler olsa bile, yapılan çalışmalardan cevizin iştahı kontrol etmek için yardımcı besinler olduğu göz önündedir. Yapılan bir kontrollü deney sırasında 5 obez birey üzerinde 1 hafta boyunca ceviz içeren bir karışım günde sadece bir kez tüketmek şartıyla verilmiştir. Başka bir gruba ise cevizin içerdiği mineral ve vitaminlerden oluşan eşit değerle sahip farklı bir karışım verilmiştir. Çalışmalara katılan kişilerde 1 hafta sonra gözlemlenen durum ceviz ile beslenen grubun diğer gruptan daha az acıkma durumu saptanmıştır. Bu durum cevizin sağladığı yararları göz önüne sermekte ve cevizin sağlık açısından ne kadar önemli bir besin olduğunu belirtmektedir.

Etiketler: ceviz
Kasım 16, 2020
Listeye dön