Kapat
Hesap
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Ayçekirdeği Alaca 500 Gr.

(0)
Daha Fazla : Ayçekirdeği
32,90 TL
Havale Fiyatı : 32,24 TL %2  İndirim

Tükendi

 

Alaca Ayçekirdeği(Tuzlu)

Ayçekirdeği alaca, ayçekirdek çeşitlerinden olup, iri taneli ve alaca şeklinde olmasından dolayı dikkat çeken bir çekirdek çeşididir. Görsel olarak da göze hoş gelen bir lezzet olan alaca ayçekirdeği eğlence gecelerinin vazgeçilmez bir lezzetidir.

Alaca Ayçekirdeği Nedir?

Alaca ayçekirdeği çiçeğinin görkeminden ve güzelliğinden ismini almıştır. Tanelerinin alaca olması da, bu isme katkı sağlamaktadır. Ülkemizde yıllık olarak 1. 32 ton kadar üretimi yapılan ayçekirdeğinin, birçok çeşidi bulunmaktadır. Gerek ekim sahasındaki çeşitliliği gerek işlem sırasındaki çeşitliliği sayesinde nam salmıştır. Ayçekirdeği, geçmişten günümüze kadar gelen önemli bir tarım kültürüdür. Boş zamanlarımızın eğlencesi haline gelen ayçekirdeğinin alaca olarak tüketilmesi de ayrı bir güzelliktir.

Alaca Ayçekirdeğinin Faydaları Nedir?

Ayçekirdeği alaca, tuzlu ve tuzsuz şekilde piyasaya sürülmektedir.

Küçücük tanesinde birçok fayda barındıran ayçekirdeğinin bazı faydaları şöyledir:

  • Kalp damar sağlığı açısından çok önemli bir besin kaynağıdır
  • Bileşeninde bol miktarda E vitamini ve folat bulunur
  • Magnezyum açısından çok zengindir.
  • Bünyesinde yüksek düzeyde fitosterol içerdiği için kolesterole iyi gelmektedir.
  • Çekirdek çitlemek insanın stresini alır ve ruh halini düzene sokar.
  • Bol miktarda içerdiği selenyum sayesinde vücutta var olan şişkinliği ve kızarıklığı yok etmede yardımcı olur.
  • Metabolizmayı destekleyici bir özelliği vardır.

Ayçekirdeğinin tüketilmesinde fayda olduğu gibi aşırı tüketilmesinde de zarar vardır. Örneğin deride döküntü ya da sivilcelere yol açabilir. Kilo alımını hızlandırabilir. Her şeyi kararında ve dengeli kullanmak sağlık açısından çok önemlidir.

Alaca Ayçekirdeğinin Besin Değeri Nedir?

Ayçekirdeği alaca olarak bilinen ayçekirdeğinin besin değeri 100 gr içerisinde 584 kalori bulunmaktadır. Toplam yağ oranı %51-%52 civarıdır. 100 gr Ayçekirdeği içerisinde toplamda 9 mg sodyum, 645 mg potasyum, 20 g karbonhidrat, 21 g protein bulunmaktadır.

 


Ay çekirdeği, ayçiçeği olarak bilinen bir bitkinin meyvesidir. Çok yüksek yağ oranına sahip olduğu için günümüzde yağ üretimi için de kullanılmaktadır. Özellikle ülkemizde de çekirdek atıştırmalık olarak kullanmaktayız. Ay çekirdeğini kuruyemiş olarak tüketmek için çok az kavurduktan sonra tuzlarız. Bu tuz yerine isterseniz dilediğiniz baharatı da ekleme yapabilirsiniz. Ay çekirdeğini un haline getirerek bu undan mamul yapıldığı da bilinmektedir.

Ay Çekirdeği Kalorisi Ne Kadardır?

Ay çekirdeğinin kalorisi tüketme şekline göre değişmektedir. Eğer kavrulmuş ve tuz koymadan tüketiyorsanız 100 gramı için 582 kalori olmaktadır. Bir avuç içine çekirdek alırsanız bu yaklaşık olarak 25 gram etmektedir. 25 gram ay çekirdeği ise 146 kalori etmektedir. Ay çekirdeği sadece yağ içeren bir besin değildir. Yüksek miktarda protein, yağ, E vitamini, B vitamini, bakır, fosfor, çinko ve magnezyum gibi önemli vitamin ve mineralleri de içermektedir.

Gerekli miktarda tüketilmesi sağlık açısından çok faydalıdır. Ama her besinde olduğu gibi ay çekirdeğinin de fazlası zarardır. Ay çekirdeğini uzmanlar çiğ tüketmeyi önermektedir. Kavrulan ay çekirdeğini kalorisinin çoğu yağdan kaynaklanmaktadır.

Ay Çekirdeği Faydaları Nelerdir?
Tükettiğimiz ay çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez. Ay çekirdeği çok yüksek protein barındırdığı için önemli bir protein kaynağıdır. Bu protein çokluğu nedeniyle sporcular için güzel besin kaynağı olmaktadır. Besleyici özelliği bulunan ay çekirdeği sadece sporcular için değil günlük olarak herkesin tüketilmesi önerilmektedir. İçinde bol miktarda vitamin ve minarel bulunması nedeniyle antioksidan özelliği göstermektedir. Bu nedenle kanserli hücrelere savaş açmak için ay çekirdeği birebir olarak kullanabilmektedir.
Gün içinde çok fazla strese maruz kalıyoruz. Ay çekirdeği stres için doğal bir çözümdür. Üstelik ay çekirdeğinin stres üzerinde etkilidir.
Çok yaygın olarak görülen anksiyete problemi için de ay çekirdeği tüketmek faydalı olmaktadır.
Ve yine günümüzde çok yaygın olan depresyon için de ay çekirdeği doğal ilaç kaynağıdır. Ay çekirdeğinin depresyona da iyi geldiği düşünülmektedir.
Eğer çok sık unutkanlık yaşıyorsanız ve hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız ay çekirdeği tüketmek işe yarayacaktır.
En önemli özelliği ise ay çekirdeği tüketildiği zaman tok tutmasıdır. Bu nedenle öğünlerinizde yüksek kalorili besinler tüketmek yerine ay çekirdeği tüketmek hem sağlıklı hem de sizin için doyurucu bir besin olacaktır.
Günlük olarak bir avuç tüketilen ay çekirdeği gün içinde almanız gerek bir çok besin değerinin karşılamaktadır.
İçerisinde bulunan bolca yağ sayesinde kolesterolü arttırmak üzerinde etkiliye sahiptir.
Ay çekirdeği hem dolaşım sisteminizi düzeltir hem de kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
Ay çekirdeği sadece kalp üzerine değil beyin sağlınızı korumak üzere de etkilidir.
Kan basıncının düzenlenmesini sağlar.
Ay çekirdeği bol miktarda magnezyum içermektedir. İçerdiği bu magnezyum sayesinde bağışlılık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.
Sinir sistemi için de düzenleyici etkiye sahiptir.
Günümüzde özellikle yaşlanmayla birlikte görülen alzheimer hastalığı için bir doğal tedavi aracıdır.
Duygu bozukluğu yaşıyorsanız ay çekirdeği tüketmek duygu durumunu düzeltmenizde yardımcı olacaktır.
Vücutta bulunan şişkinliğin azalmasını sağlar.
Yüzde meydana gelen kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
Kan şekerini düzenlemede görev alır.
Tiroit bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.
Kaslarda oluşan ağrı ve kas zayıflamasına karşı koruyucu görev yapmaktadır.
Ve daha saymakla bitirilemeyecek kadar bulunmaktadır. Fakat çekirdek günlük alınması gereken miktardan fazla almanız durumundan ay çekirdeğinin faydaları yanında zararları da çıkmaktadır. Ve herhangi bir sağlık durumunuz varsa ay çekirdeği tüketmeden önce diyetisyen, doktor veya bir sağlık çalışanına danışınız. Fazla yağ içerdiğinden dolayı çok fazla tüketilmesi ciltte sivilcelere sebep olmaktadır.


Ay Çekirdeği Besin Değerleri Nelerdir?

100 gram çekirdek 584 kaloridir. Bu da günlük almanız gereken kalorinin yaklaşık yüzde 29 unu karşılar. Şimdi yazacağımız değerler 100 gramında olan içindir.

- Karbonhidrat 20 gram
- Lif 8.6 gram
- Protein 20.8 gram
- Yağ 51.5 gram
- Kolesterol 0.0
- A vitamini 50 ıu
- C vitamini 1.4 mg
- Potasyum 645 mg
- Kalsiyum 78 mg
- Demir 5.3 mg

Bir avuç çekirdek de yani 25 gram çekirdek ise şu miktarlar da içerir:

- Kalori 210.2 kcal
- Karbonhidrat 0.7 gram
- Lif 3.1 gram
- Protein 7.5 gram
- Yağ 18.5 gram
- Kolesterol 0
- A vitamini 0.5 ıu
- C vitamini 0.5 mg
- Potasyum 232.2 mg
- Kalsiyum 28.1 mg
- Demir 1.9 mg

Ay Çekirdeği Kilo Aldırır mı?

Çekirdek kilo aldırır mı sorusu her kadının merak ettiği bir sorudur. Çekirdek çok aşırı tüketmek dışında kilo aldırmak yerine kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Bu da ay çekirdeğinin faydaları arasındadır. Metabolizmayı desteklediği ve yüksek lif içeriği nedeniyle kilo vermede yardımcıdır. Kalori değerinin yanında lif olarak da yüksek değere sahiptir.

Lif su emme özelliği gösterdiği için midenizde şişer ve doluluk yaratır ve bu nedenle sindiriminiz yavaşlayacaktır. Bu etken de çekirdeğin sizin tok tutmasına neden olur. Kadınlar için günlük olarak almanız gereken miktar 25 gram, erkekler için de gereken miktar 38 gramdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.